نقش سایبان در معماری اقلیم ‌های ساحلی ایران
::: در حال بارگیری لطفا صبر کنید :::
نقش سایبان در معماری اقلیم ‌های ساحلی ایران
www.rozex.rozblog.com
نام کاربری : پسورد : یا عضویت | رمز عبور را فراموش کردم

صفحه اصلیخندوانهنقش سایبان در معماری اقلیم ‌های ساحلی ایران

تعداد بازدید : 11
نویسنده پیام
sayehsazanmg آفلاین


ارسال‌ها : 1
عضويت : 4 /5 /1399
نقش سایبان در معماری اقلیم ‌های ساحلی ایران
نقش سایبان در معماری اقلیم‌های ساحلی ایران بیشتر به منظور جلوگیری از نفوذ باران به قسمت‌ های خارجی خانه بوده است. در مناطق ساحلی دریای مازندران از انواع حصیر‌ها و گیاهان استفاده می‌شده تا ایوان و دالان ‌های خانه از نفوذ باران در امان باشند. همچنین سایبان‌ ها راه حل مناسبی برای سقف آغل‌ ها، آلاچیق ‌ها و انبار‌ ها بوده‌اند. در مواردی که یک انبار برای نگهداری محصولات یا حیوانات در نظر گرفته می‌شد، با استفاده از سایبان‌ های مختلف، یک جان پناه موقت بوجود می‌آمد که طبیعتاً در فصل ‌های گرم سال این سایبان‌ ها از بین می‌رفتند و دوباره لازم بود تا در سال آینده، فکری به حال سقف آن کرد.

موارد دیگری از نقش سایبان در معماری ایرانی مربوط به استفاده از گیاهان پهن برگ به عنوان سایبان است. در بسیاری از شهر‌های ایران از درخت مو به عنوان سایبان استفاده می‌شده به این شکل که داربست ‌هایی با چوب، بر روی راهرو یا حیاط مرکزی نصب می‌کردند و شاخه ‌های تاک را به آن می‌چسباندند. به مرور زمان این شاخه‌ها رشد کرده و کل داربست را می‌پوشاندند و به این ترتیب یک سایبان گیاهی ایجاد می‌شده که بالطبع تنها در زمان تابستان، کارایی داشته زیرا تاک در فصل پاییز و زمستان تقریباً تمام برگ‌ های خود را از دست می‌دهد.

امضای کاربر : سایبان خودرو سایه سازان مهر گستر
شنبه 04 مرداد 1399 - 17:11
وب کاربر ارسال پیام نقل قول تشکر گزارشبرای ارسال پاسخ ابتدا باید لوگین یا ثبت نام کنید.تمامي حقوق محفوظ است . طراح قالبــــ : روزیکســــ